Klub Ultras | Mesto

Oviedo je mesto v severnom Španielsku, založené v roku 761. Je hlavným mestom Astúrskeho kniežatstva, jedného zo sedemnástich autonómnych spoločenstiev. Oviedo aj celá Astúria láka na nádhernú krajinu, ktorá patrí k najzachovalejším v celom Španielsku.

Astúria má v Španielsku veľmi silnú pozíciu. Tento kraj bol dlho kresťanskou baštou a okrem nádhernej prírody sú preto hlavným turistickým lákadlom najmä rôzne historické pamiatky. Perla španielskeho severu vás uchváti svojou architektúrou, ale aj inými zaujímavosťami.

Hlavnou atrakciou mesta je Katedrála svätého Salvádora, ktorá bola postavená na prelome 14. a 15. storočia s 80 metrov vysokou vežou, ktorá predstavuje v tomto smere najprecíznejšie stavebné prepracovanie v Španielsku.

Oblasť v mieste dnešného Ovieda bola osídlená už v 8. storočí. No až kráľ Alfonso II. sa tam rozhodol presťahovať sídlo Astúrskeho kráľovstva. Hľadal totiž mesto, ktoré by mu poskytlo dostatok ochrany pred útokmi moslimov. Baštu kresťanstva chcel čo najdlhšie udržať v rukách španielskych rodákov a horská oblasť tohto mesta mu pri jeho plánoch úplne vyhovovala. V tejto ére začali budovať aj jeho úzke historické uličky, ktoré až dodnes uchovávajú atmosféru starobylého mesta.

Zaujímavosťou je aj námestie Plaza de la Constitución, na ktorom sa nachádza radnica a tiež kostol San Isidoro El Real. Ide o strategický bod, z ktorého sa dostanete do všetkých zaujímavých uličiek a zákutí starého mesta.

Medzi ďalšie zaujímavosti patrí trh Mercado del Fontán, ktorého zákutia sú skutočne filmové. Okrem predaja čerstvých výrobkov sa v jeho okolí nachádzajú aj stánky s tradičnými astúrskymi výrobkami. Ďalším nádherným námestím, ktorých je v meste mnoho je námestie Plaza Trascorrales.

Zabudnúť sa nedá ani ja malebné parky. Najväčší z nich sa nachádza priamo v srdci mesta a nesie názov Park Campo San Francisco. Samotný park a budovy okolo neho skutočne niečím pripomínajú mesto San Francisco v USA.

Región Asturias je tiež preslávený dobrým jedlom a bolo by hriechom obísť tieto úžastné reštaurácie a krčmičky, ktoré vás dostanú skvelou španielskou kuchyňou. Špecialitou tamojších krčmičiek (sidrerii) je aj výroba sidra, teda cidera. Tento región je týmto nápojom preslávený, a preto ho treba ochutnať. Servíruje sa špeciálnym spôsobom, ktorý je zároveň aj malým umeleckým predstavením.

Pre nás jedným z najvýznamnejších zastavení je Štadión Carlosa Tatriera (Estadio Carlos Tartiere), ktorý bol dostavaný v roku 2000. Tento štadión s kapacitou 30.500 sediacich divákov je najväčším štadiónom Astúrie a 14. najväčším štadiónom v Španielsku. Otvárací zápas v tomto stánku prebehol proti Partizanu Belehrad.

ultraszilina.sk, infoglobe, dromedar

Návrat hore