Súčasnosť | História | Štadión

Zlom tisícročia bol zlomovým rokom i pre hokej v Žiline, kedy sa mužstvo v sezóne 2000/2001 stalo víťazom I. Hokejovej ligy SR a následne postúpilo do Extraligy SR. V ďalších štyroch sezónach v Extralige sa mužstvo umiestnilo dvakrát na 8.mieste, raz na 5. a raz na 6. mieste.

Po 54 kolách základnej časti Extraligy 2005/2006 svietilo v kolónke umiestnenie číslo 6, no po skončení play-off už číslo 1. Vo vyraďovacej fáze sme najskôr ukončili sezónu Zvolenčanom, po nich aj Nitranom a vo finále sme zdolali Poprad 4:3 na zápasy a stali sa majstrom Slovenskej republiky.

Majstrovský tím:

Brankári: Miroslav Lipovský, Marek Laco
Obráncovia: Jan Dlouhý, Ivan Droppa, Tomáš Ficenc, Dalibor Kusovský, Tomáš Nádašdi, Adam Ratulovský, Lukáš Sedláček, Miroslav Sekáč, Juraj Senko, Stanislav Škorvánek
Útočníci: Tomáš Červený, Martin Gálik, Stanislav Gron, Michal Hreus, Jaroslav Jabrocký, Michal Kokavec, Roman Kontšek, Róbert Krajči, Václav Král, Pavol Melicherčík, Martin Opatovský, Tomáš Oravec, Róbert Rehák, Gabriel Spilar, Martin Tomko, Rudolf Verčík
Tréneri: Ján Šterbák, Anton Tomko

hokej1

Nasledujúca sezóna sa niesla v znamení účasti na turnaji majstrov európskych krajín Super Six v Petrohrade, kde sme ako majster SR hájili farby Slovenska. V skupine Alexandra Ragulina sme najskôr porazili pražskú Spartu 4:2 (prvé víťazstvo slovenského tímu na tomto turnaji) a následne vysoko prehrali s fínkou Hämeenlinnou 0:7. Konečné 4. miesto bolo vzhľadom na predchádzajúce výsledky slovenských tímov úspechom.

Úspechom už ale nebolo účinkovanie v domácej extralige. Ako obhájca titulu sme skončili na poslednom mieste ligy a len úspešná baráž nám zaistila extraligu aj v nadchádzajúcej sezóne. Nasledujúce roky sa už nepodarilo ani zďaleka nadviazať na majstrovskú sezónu. Mužstvo každý rok prechádzalo veľkými zmenami nie len v hráčskom kádri, ale aj vo vedení klubu. Postupne sme obsadili 8., 9., dvakrát 10. a v sezóne 2012/2013 opäť 9. miesto.

Nasledujúca sezóna začala veľmi sľubne. Mužstvo bolo po prvých kolách na 3. mieste tabuľky, avšak potom prišla dlhá séria prehier a konečné 10. miesto bolo logický vyústením poklesu formy. V baráži sa nám však podarilo zdolať hokejistov Bardejova 4:2 na zápasy a zabezpečiť pre Žilinu extraligu aj na nasledujúcu sezónu.

Sezóna 2014/2015 odštartovala experimentom v podobe “try-out” prípravy, do ktorej naskočilo niekoľko desiatok hráčov a ešte pár dní pred začiatkom ligy nebolo jasné, kto vlastne bude v MsHK hrať. Tento krok mal za následok nezohratosť tímu, následne zlé výsledky, ukončenie spolupráce s trénerom Zavadilom a posledné miesto v tabuľke. Na trénerskú stoličku si sadol Peter Mikula, no ani to nezastavilo ďalšie obmeny v hráčskom kádri. Boj o play-off sa nakoniec zmenil na boj o vyhnutie sa baráži, čo sa už po niekoľký krát nepodarilo.

V baráži sme narazili na víťaza 1.ligy HC 07 Detva, ktorá vo finále zdolala Spišskú Novú Ves. Rozdiel v kvalite tímov sa prejavil už v prvom zápase, ktorý sme vyhrali vysoko 7:2. Jediné víťazstvo Detvancov prišlo hneď v nasledujúcom zápase, kedy bol žilinský zimák svedkom gólovej prestrelky a výhry súpera v pomere 6:5. Séria sa za stavu 1:1 presťahovala do Detvy. Oba zápasy na ľade súpera sme vyhrali – prvý 6:1 a druhý 3:1, a tak nasledoval mečbal pre žilinských vlkov. Ten sa podarilo premeniť vďaka výhre 3:2 a na štadióne mohli prepuknúť oslavy z udržania sa v extralige.

Sezónu 2015/2016 môžeme hodnotiť ako úspešnú. Po dlhých štyroch rokoch sa nám podarilo prebojovať do play-off. V základnej časti sme obsadili 7. priečku a súperom v štvrťfinále nám bola Nitra. Zverenci trénera Jančušku síce podľahli Nitrančanom 4:0 na zápasy, no samotné zápasy už také jednoznačné neboli, keď až dva skončili v predĺžení resp. po nájazdoch. Po veľmi dlhom čase sme zažili sezónu, ktorú začal aj skončil jeden tréner a mužstvo hralo väčšinu ročníka v rovnakom zložení.

hokej2

Po dlhých jedenástich rokoch od zisku zlatých medailí sa podarilo žilinskému hokeju vystúpiť na medailový piedestál. Po historicky najlepšom umiestnení našich hokejistov v základnej časti, v ktorej obsadili 4. priečku, si vo štvrťfinále poradili so Zvolenom 4:3 na zápasy a postúpili do semifinále play-off. V ňom narazili na Nitru, ktorej podľahli v sérii hladko 4:0, ale vďaka vypadnutiu Košíc vo štvrťfinále, sme sa mohli radovať zo zisku bronzových medailí!

hokej3

Sezóna 2017/2018 nenadviazala na predchádzajúcu úspešnú sezónu. Mužstvo skončilo po základnej časti na 7. mieste a v play-off podľahlo Zvolenu 4:2 na zápasy. Celá sezóna sa navyše niesla v komornej atmosfére bez skalných fans, bola poznačená výmenami trénera a tiež viacerými zmenami v kádri.

hokej4

Sezóna 2018/2019 sa zapíše do histórie žilinského hokeja čiernymi písmenami. Mužstvo skončilo v lige na poslednom mieste, čo znamenalo účasť v baráži proti víťazovi 1. ligy z Michaloviec. Tím poskladaný prevažne zo starších hráčov, v ktorom hralo len pár odchovancov (napriek prísľubom väčšieho priestoru pre mladých Žilinčanov) nedokázal zachrániť extraligu aj pre ďalšiu sezónu a po prehre 4:3 na zápasy vypadávame po 18-tich rokoch z najvyššej súťaže.

V sezóne 2019/2020 sme sa predstavili v druhej najvyššej súťaži s tímom prevažne zloženým s odchovancov, v ktorej sa nám podarilo postúpiť do play-off zo 7. miesta. V play-off sme ťahali za kratší koniec, prehrali sme s Martinom 0:4 na zápasy. Po sezóne došlo k dlhoočakávanému odpredaju klubu do súkromného vlastníctva, všetci pevne veríme, že toto bude začiatok úspešnej éry žilinského hokeja.

Návrat hore