Súčasnosť | História | Štadión

Projekt krytého zimného štadióna v Žiline vypracovali Ing. Arch. Milan Hodoň (neskorší riaditeľ Strednej priemyselnej školy stavebnej v Žiline) a Ing. Ján Dlhopolček zo Stavoprojektu Žilina a vedúcim stavby bol Ing. Martin Marčan. Na zabezpečovaní stavby sa okrem robotníkov, technikov a hutníkov aktívne podieľali aj vtedajší správca štadióna František Ševec, poverení pracovníci KV ČSTV Ľudovít Dubnicay, MsNV Jozef Panák a Ján Velič. Stavbu zimného štadióna sa podarilo dokončiť a odovzdať v roku 1961. Prvým podujatím v novej hale bolo medzinárodné hokejové stretnutie konané 4. januára 1961 medzi mužstvami Dynamo Moskva a Yonugs Sprinters Neuchatel zo Švajčiarska. V tom istom roku 8. decembra hostil štadión revue Budapešť, ktorá ho vypredala do posledného miesta. Všetci zúčastnení nešetrili slovami chvály na unikátny zimný štadión, pričom maďarskí tanečníci mohli porovnávať zmeny, pretože v Žiline hosťovali v roku 1957 ešte na otvorenej umelej ľadovej ploche.

stadion-hokej1

Moderná krytý Zimný štadión v Žiline má kapacitu 6200 miest, z toho je 5100 na sedenie a 1100 na státie. Výstavba krytej haly stála 8 588 490 Kčs. Štadión prešiel poslednou výraznou vnútornou rekonštrukciou v rokoch 2006 až 2009.

Dňa 21. septembra 2004 bola športovej verejnosti odovzdaná do užívania tréningová hokejová hala, ktoré je so zimným štadiónom prepojená spojovacou chodbou. Celkové náklady na vybudovanie činili 50 miliónov Sk. Z toho 10 miliónov prispel Slovenský zväz ľadového hokeja z prostriedkov Ministerstva školstva SR. Ostatné náklady financovalo mesto Žilina. Výstavba tejto haly sa začala v novembri 2003 s plánovanými nákladmi 45,22 miliónov SK, z toho na výstavbu ľadovej plochy s chladením 10,71 milióna Sk a na prekrytie a opláštenie ľadovej plochy 34,51 milióna Sk.

Slávnostné otvorenie tréningovej haly sa uskutočnilo pred vtedajším zápasom ST Extraligy medzi MsHK Žilina a Hc Slovan Bratislava (3:2).

stadion-hokej2

Návrat hore