Klub | Kibice | Mesto

Żywiec sa nachádza v najjužnejšej časti Poľska (patrí do Sliezkeho vojvodstva) blízko slovenských hraníc, iba niečo viac ako 70 kilometrov od Žiliny. Leží na sútoku riek Soła a Koszarawa v Żywieckej kotline. Żywiec má približne 32 tisíc obyvateľov, no so svojou rozlohou 50,54 km² by pokryl takmer dve tretiny rozlohy nášho mesta.

Patrí medzi atraktívne turistické destinácie, či už vďaka nádhernej okolitej kopcovitej prírode (Żywiec obklopujú kopce a hory – “góry”, odtiaľ názov “góral”) alebo Żywieckým jazerám (obrázky 1 a 2), ktoré sa nachádzajú blízko severnej časti mesta a najmä v lete slúžia na rekreáciu a kempovanie.

Za pozretie stojí aj Habsburgský park (6,7)v centre mesta, v ktorom sa nachádzajú aj tzv. Stary Zamek (9,10,11 – dnes v ňom sídli mestské múzeum) a Nowy Zamek (8), ďalej hlavné námestie a budova radnice (5), či množstvo kostolov a iných historických budov. Najznámejšou spomedzi nich je pivovar Żywiec.

Ten bol založený už v roku 1856 na pokyn Albrechta F. Habsburga. Postupne prešiel znárodnením, transformáciou na akciovú spoločnosť a vstupom na burzu, vďaka čomu je dnes hlavným akcionárom holandská spoločnosť Heineken. Popri modernom závode (15) stojí aj naďalej budova starého pivovaru (16), ktorú každoročne navštevuje množstvo turistov z celého Poľska, ale aj zahraničia.

Okrem prehliadky pivovaru a múzea (17) si môžete posedieť aj v krčme (13), ktorá sa nachádza vo vnútri pivovaru. Viac info o pivovare v angličtine a poľštine TU, o meste TU a TU.

Návrat hore